Lesk diamantov

 

 LESK DIAMANTOV

Podľa všeobecných pravidiel okolo 20% zo svetla, ktoré dopadá na diamant je spôsobilých vracať sa späť k vašim očiam ako odraz. Toto svetlo bude takej istej farby ako zdroj, (pokiaľ diamant nie je farebný). Diamant má najvyššiu odrazovosť zo všetkých drahokamov, čiastočne aj preto, že má najvyšší index lomu (tieto dva spolu súvisia) a čiastočne aj preto, že diamant má najlepší lesk zo všetkých materiálov, pretože je tak tvrdý. Mineralógovia hovoria, že najvyšší lesk má 'adamantín' (adamantín je v gréčtine niečo ako diamant). 

 

Zvyšných 80% svetla vstupuje do diamantu a odráža ho dookola vo vnútri kameňa, kým sa všetko nevráti von. Cieľom leštenia diamantu je dosiahnúť takú pozíciu fazetov, pri ktorej množstvo 'odrazeného' svetla vystupuje cez tabuľu, alebo fazety. Diamant sa správa ako miestnosť plná zrkadiel, prijíma svetlo cez 'okná' alebo fazety na vrchole diamantu, odráža ich ako zrkadlo od pavilónových fazetov, vonku späť z vrcholca a tabuľových 'okien'. Svetlo, ktoré uniká von zadnou časťou alebo pavilónmi diamantu sa volá únik – rozptyl. Pri najlepšie proporciovaných vystupuje okolo 80% z tých 80% svetla von vrcholom, kde to môžete vidieť ako jasné fazety, odrazené svetlo zo svetelných zdrojov do vášho oka. 

 

Typickou chybou lesku sú vláknité - pórovité línie. Aj ten najlepší a najskúsenejší brúsič sa môže stretávať s rôznymi variáciami v hrúbke línií. Výsledkom je leštená línia, alebo línie (zvyčajne mikroskopické) prechádzajúce fazetom. Tieto vláknité línie sú veľmi bežné pri ružových diamantoch a niekedy sú v odrazenom svetle viditeľné aj voľným okom. 

 

Ak je lesk hodnotený ako dostatočný, alebo chudobný, vizuálna charakteristika môže byť zreteľne obmedzená, čo negatívne ovplyvňuje aj vizuálnu hodnotu šperku.

 

lesk-diamantu