LESK DIAMANTOV

Lesk diamatu je určený najmä štýlom a prevedení výbrusu diamantu. Hoci táto vlastnosť nepatrí k základným 4C atribútom, pomocou ktorých určujeme hodnotu a teda aj cenu diamantov, lesk zohráva dôležitú úlohu najmä pri laickom hodnotení. Voľným okom totiž dokážeme jasne vnímať, či je diamant natoľko lesklý, že nám učaruje ako vhodná investícia alebo ako súčasť originálneho šperku.

Svetlo, lom a lesk diamantu

Diamant patrí medzi drahokamy s najväčšou tvrdosťou a zároveň s najvyšším indexom lomu. To sú práve dva najzákladnejšie predpoklady k tomu, aby dosahoval najvyšší odraz spomedzi všetkých drahých kovov.

Zo všetkého svetla, ktoré sa okolo diamantu nachádza, dokáže až jednu pätinu, teda 20%, vrátiť späť ako odraz. Zvyšných 80% percent, ktoré sa neodrazia, ale dostanú sa priamo do kontaktu so štruktúrou diamantu, odráža tento nerast v rámci svojich útrob až do momentu, kedy ich vyšle opäť von. 

Diamant tak môžeme prirovnať k miestnosti plnej zrkadiel. Plôšky alebo okná diamantu, takzvané fazety, prijímajú svetlo na vrchole diamantu. Ten sa nazýva aj tabuľa. Následne je svetlo odrážané pomocou takzvaných pavilónových fazetov do samotných útrob diamantu a nakoniec časť z neho uniká von pod názvom rozptyl. 

Ak sa neleskne diamant dostatočne

Aj lesk však pozná svoje narušenia alebo inak povedané chyby. Sú nimi línie, ktoré sú niekedy viditeľné i voľným okom. Ich pórovitý charakter dokáže potrápiť aj toho najskúsenejšieho brusiča a znehodnotiť tak výsledný efekt, ktorý lesk diamantu predstavuje. Samotná hodnota diamantu posudzovaná podľa 4C parametrov tak síce nie je v značnej miere ovplyvnená, avšak celkom určite práve vďaka týmto líniám v lesku diamantu, trpí hodnota vizuálna

Diamant sa tak môže zdať menej atraktívny a cenný, než v skutočnosti podľa medzinárodne uznávaných hodnotiacich atribútov je.

Hoci informácie o lesku v certifikáte nenájdete, radi vám ohľadom lesku a jeho kvality v Klenotoch Hematit odborne poradíme.

Komentáre (0)

Žiadne komentáre
Produkt bol pridaný do zoznamu želaní