Diamanty

  


Výbrus diamantov

Rubín drahokam

Hmotnosť diamantov

 

Zafír drahokam

Čistota diamantov

Smaragd drahokam

Farba diamantov

farba-diamantov

Rozmery diamantov

rozmery-diamantov

Výkup diamantov a diamantových šperkov

 

 

vykup diamantov

Certifikáty diamantov

certifikaty-diamantov

Tvar a výbrus diamantov

 

rozmery-diamantov

Lesk diamantov

 

lesk diamantov


Neviete o čo ide? Tieto 4 atribúty, ktoré musí spĺňať každý diamant bude odzrkadľovať váš charakter a osobnosť. Nie je jednoduché pre laika nájsť voľným okom rozdiel medzi obyčajným vybrúseným sklíčkom kryštálu a pravým diamantom. Možno sa trošku podobajú svojimi vlastnosťami, no ich mechanické vlastnosti sú dokonalé, jedinečné a nenapodobiteľné.

 

Na začiatku 20. storočia, keď sa biznis s drahými lesklými kameňmi vyšplhal do nebeských výšin sa v americkom gemologickom inštitúte prijali platné podmienky hodnotenia diamantov, drahokamov, polodrahokamov a perál. Tieto pravidlá platia až do dnes. Takže ak sa ulakomíte na investičný diamant alebo na diamantové šperky, poriadne si preštudujte priložený certifikát, v ktorom nájdete údaje, tzv. 4C, o výbruse diamantu (cut), farbe diamantu( color), čistote diamantu (clarity) a váhe diamantu (carat).

 

Každý tento atribút má svoje pravidlá a zákonitosti, ktoré sa pri diamantoch určujú a na ich základe neskôr rastie cena diamantu. Bolo by fajn, kúpiť si len tak diamant z trhu a vo vedľajšom stánku si kúpiť nakladačky. No našťastie to tak nefunguje. Pretože ak chcete diamant, chcete kvalitu, chcete krásu a jedinečnosť, ktorú vám tento výnimočný drahokam dokáže poskytnúť.

    

4C Diamanty

    

Pozrime sa napríklad na farbu teda Color. Diamant je jediný drahokam na svete, ktorý nájdete v rôznych farebných spektrách. Ide tak o ďalší jedinečný bod, ktorým diamant vyniká. Vráťme sa však ku atribútu Color. Diamanty vyskytujúce sa v prírode sú po vybrúsení vo farbách čírej až žltej. Na základe týchto farieb je vytvorená stupnica, podľa ktorej sa určuje čírosť diamantu, teda „znečistenie“ diamantu touto žltou farbou. Zapamätajte si, ak nejdete vyslovene po farebných drahokamoch, čím je priesvitnejší, tým je lepší.

 

Určovanie týchto 4C je nesmierne náročné a dôležité. Ak by sme dali laikovi diamant, ktorý by mal určiť čistotu, výbrus, farbu a váhu, mohlo by mu to trvať aj hodinu. A že je to naozaj pracné, o tom vás presvedčia gemológovia v laboratóriách. V priebehu jedného dňa dokážu takto vyhodnotiť približne 20 diamantov, to znamená, že na každý diamant majú cca 20 minút.

 

Ak sa chystáte kupovať zásnubný prsteň, niekedy je lepšie a výhodnejšie investovať do poriadneho diamantu, ako do zirkónu. Diamantový zásnubný prsteň má prestíž a je to viac než jednoznačné, že vaša vyvolená vás bude viac milovať ( určite vás miluje aj teraz). Diamantové šperky dostanete s certifikátom pravosti, v ktorom sa budú spomínať najmä 4C.

 

 Prestaňte sa pozerať na diamant ako na niečo elitárske, nemusíte hneď vlastniť polodrahokam o váhe desiatich karátov.  Diamanty sú večné, sú krásne a dokážu vám často pomôcť z nepriaznivej finančnej situácie.