KARÁTOVÁ HMOTNOSŤ DIAMANTOV – CARAT

Hmotnosť patrí k jednej zo štyroch základných veličín, ktoré sa uvádzajú na certifikáte k diamantu. Pri drahokamoch totiž platí, že nielen veľkosť, ktorá na prvý pohľad môže poukazovať na hodnotný kúsok, určuje v konečnom dôsledku hodnotu diamantu. Pri jej posúdení hrá dôležitú úlohu každý jeden z posudzovaných parametrov, medzi ktoré hmotnosť rozhodne odborníci zaraďujú. 

Ako sa meria hmotnosti diamantov

Hmotnosť diamantov je uvádzaná jednotkou karát (carat, ct). V prepočte predstavuje jednu pätinu gramu a teda 200 miligramov. S rastúcou hmotnosťou, rastie cena diamantu priamo úmerne. 

Okrem jednotky karát (carat – skratka ct) možno hmotnosť diamantov uvádzať aj pomocou menších jednotiek – bodov. 

1ct = 100 bodov

Vďaka nim možno opísať aj diamanty s hmotnosťou pod jeden karát presnejšie. Váha diamantov v karátoch sa uvádza so zaokrúhlením na dve desatinné miesta.

Cena diamantov podľa karátov

Aj napriek tomu však karát nie je jedinou veličinou, ktorú je potrebné na určenie hodnoty alebo ceny sledovať. Diamant môže vyznievať o niečo väčší, než v skutočnosti je aj vďaka výbrusu alebo jeho výslednému tvaru. Pri výbere diamantu je teda potrebné zvážiť všetky parametre, ktoré jeho cenu ovplyvňujú, v neposlednom rade aj farbu a čistotu. Tie totiž patria k základným 4C, podľa ktorých hodnotu diamantov určujeme.

Veľkosť diamantu patrí tiež k posudzovaným vlastnostiam, avšak to, čo možno vidieť voľným okom, často nie je rozhodujúci faktor, ktorý cenu diamantov ovplyvňuje. Diamant môže byť vybrúsený do tvaru, ktorý pôsobí opticky väčší, než iný diamant s rovnakou karátovou hmotnosťou, avšak s iným výbrusom. Hmotnosť alebo prepočet na karáty je teda potrebným ukazovateľom, ak sa porovnáva hodnota diamantov, či určuje ich cena

Radi by ste vo svojej zbierke vlastnili zaujímavý diamant, ktorý by pretavil váš kapitál na vhodnú investíciu? Alebo hľadáte šperk s diamantom pre svoju milovanú? V tom prípade si pozrite našu ponuku diamantov, kde zaručene nájdete unikátne šperky a investičné diamanty podľa vašich predstáv.

Komentáre (0)

Žiadne komentáre
Produkt bol pridaný do zoznamu želaní