STAROSTLIVOSŤ O ŠPERKY
Každý máme doma nejaký hodnotný úlovok, na ktorý sme pyšní. Nosíme ho najčastejšie s radosťou a hrdosťou. Či už je zo zlatníctva, z dovolenky alebo z e-shopu,jeho lesk nebude večný. Na to, aby nám šperk vydržal čo najdlhšie nádherný, je potrebné k nemu aj tak pristupovať a sem tam sa oň postarať. Preto je dobré poznať, rady a triky, ktoré platia na konkrétne nečistoty, ktorá mu uberajú z jeho krásy a elegancie.
Čistenie zlatých šperkov
Zlaté šperky je najlepšie a najlacnejšie čistiť pomocou handričky na čistenie šperkov (cca 1 euro), možno ju kúpiť v každom dobrom zlatníctve a obchode so šperkami.
Špeciálna handrička na čistenie zlatých a strieborných šperkov.
Ak je šperk viac znečistený, a hlavne na miestach, kde sa s handričkou nevieme dostať, použijeme starý zlatnícky trik:
1.) Do malého hrnca s vodou prilejeme JAR alebo iný odmasťovací prostriedok, vodu necháme zovrieť a vložíme tam napríklad náušnice. Po vybratí je potrebné, ho dobre osušiť mäkkou handrou!
2.) Ďalší používaný spôsob je pomocou mydla a zubnej kefky, ktorá však musí mať čo najjemnejšie štetinky, aby sa nepoškriabal povrch šperku.
3.) Určite ste sa stretli s rôznymi radami ako najlepšie si vyčistiť šperky. Niekedy sa v lifestylových plátkoch dočítate o rôznych radách a trikoch no v konečnom dôsledku ich výsledok je horší. Preto NIKDY ! šperky nečistite pomocou zubnej pasty. Rovno môžete svoje šperky čistiť nadrsnejším brúsnym papierom. Aj napriek tomu, že to na prvý pohľad vyzerá čistejšie, na jeho povrchu sa vytvoria ryhy a škrabance.
4.) Na zblednutie začernaného šperku ho môžete ponoriť na pár sekúnd do čističa striebra. Predtým, ho však dôkladne odmastite, prostredníctvom niektorých z vyššie uvedených postupov.
Čo sa týka zlatých šperkov, mali by ste sa vyvarovať minerálnym vodám v termálnych kúpeľoch s veľkým obsahom železa. V tom prípade neostáva nič iné, iba šperk odniesť vyčistiť do zlatníctva, pretože v domáckych podmienkach to nevyčistíte.
Komentáre (0)