Pokiaľ zlatníctva alebo samotný zlatník nemá prístroje, ktoré zo zliatiny vyrobia výsledný produkt a je potrebné im pomáhať len minimálne, musí všetko spraviť ručne. Takýto šperk je hodnotnejší a samozrejme aj unikátny.
Práce na výrobe šperkov je ako na kostole, tak poďme pekne po poriadku, aby sme na nič podstatné nezabudli. Ak sa rozhodnete, že chcete roztaviť zlaté šperky, ktoré už nenosíte, môžete si z nich nechať spraviť nový. Po roztavení šperkov sa získa vyvalcovaný materiál v podobe plechu alebo drôtu, ktorý je dôležitý na výrobu nového, jedinečného šperku.
Často sa stáva, že práve mladí ľudia, ktorí sa rozhodnú zobrať, pozbierajú všetko nepotrebné zlato, z ktorého zlatník vytvorí nový pár svadobných obrúčok. Čo sa však deje s materiálom až po jeho finálnu verziu? Plech, ktorý sme získali roztavením sa poreže na kusy, ktoré potrebujeme na výrobu. Ohne sa do tvaru kruhu a zaletuje sa (pozn. aut. zvarí sa). Následne sa daný zlatý kruh vyklepe do požadovaného tvaru a veľkosti. Takýto surový prsteň sa následne opracúva opilovaním a šmirgľovaním z vnútornej aj vonkajšej strany. Potenciálne svadobné obrúčky prejdú cestou rozmaznávania, keď ich zlatník vyleští. Leštenie prsteňov má viacero fáz, najskôr pomocou ultrazvuku, ktorý odstráni všetky nepotrebné nečistoty z prsteňov.
Komentáre (0)