ZELENÉ DIAMANTY

V prípade zelených diamantov neplatí pravidlo, že pri ich vzniku narušili kryštalickú mriežku prímesi alebo nečistoty. Vznik zelených diamantov je špecifický, spôsobuje ho ožarovanie. Spolu s nádherným vzhľadom a hrou zelených odtieňov spĺňajú podmienky k tomu, aby boli zelené diamanty, v poradí po modrých a ružových, považované za jedny s najhodnotnejších.

ČARO ZELENÉHO DIAMANTU

Za farbou zeleného diamantu sa ukrýva vzácny proces prírodného ožarovania. Ak diamant vzniká v blízkosti rádioaktívnych uránových ložísk, výsledkom ožarovania je zelený nádych najtvrdšieho nerastu na svete. Dochádza tak k presunu stavebných prvkov jeho štruktúry – atómov uhlíka, ktoré absorbujú a následne odrážajú svetlo pomocou zelených odtieňov. 

Diamant však aj napriek rádioaktívnemu žiareniu nie je nebezpečný, keďže tento proces prebieha dlhú dobu. V jeho dôsledku, a najmä podľa pôsobenia typu rádioaktívnych lúčov, sa stretávame so zelenými diamantmi, ktoré majú tento odtieň farby len na povrchu (sú vystavené žiarením alfa) alebo s nesmierne vzácnymi kúskami, ktoré sa pýšia zelenou farbou aj vo vnútri diamantu (vznikajú pôsobením žiarenia beta a gama).

Ako u ostatných farebných diamantov (fancy diamonds), aj v prípade zelených diamantov platí, že najhodnotnejšie sú práve tie kúsky, ktoré nezasahujú odtiene iných farieb. Tentokrát sa môžeme stretnúť s nežiadúcimi tónmi hnedej a sivej. Ak sa však do zelenej farby primiešajú odtiene modrej, vzniká vzácny diamant, ktorý je považovaný za skvelú investičnú komoditu a zároveň nádherný kúsok s azúrovými tónmi. 

HODNOTENIE ZELENÝCH DIAMANTOV

Oproti klasickým diamantom podliehajú fantazijné (fancy) diamanty komplikovanejšiemu hodnoteniu, ktoré dokáže určiť ich cenu. Tradičné parametre ako karátová hmotnosť, výbrusčistota farba sú doplnené o ďalšie hodnotiace kategórie.

Odtieň (Hue)

Odtieň priamo súvisí s farbou diamantu, ktorá je určená ako dominantná. Jej jednotlivé odtiene, prípadne odtiene iných farieb sú na škále hodnotenia považované za druhoradé.

Sýtosť (Saturation)

Pod sýtosťou si môžeme predstaviť intenzitu farby diamantu. Sila dominantnej farby diamantu sa posudzuje na škále šiestich stupňov sýtosti, od svetlej fancy light po žiarivú fancy vivid, ktorá má najväčšiu hodnotu.

Tón (Tone)

Tón farebného diamantu sa hodnotí podľa toho, aký svetlý alebo naopak tmavý diamant je. Množstvo svetla je posudzované na stupnici siedmych tónov, od veľmi svetlého až po veľmi tmavý.

O tom, či ste investovali kapitál do vzácneho zeleného diamantu dobre a či bola cena, ktorú ste zaň zaplatili adekvátna, rozhodujú teda nielen základné informácie o 4C na certifikáte, ktorý k fancy diamantu dostanete. Pri hodnotení zeleného diamantu platí, že čím je farba sýtejšia a žiarivejšia, tým má vyššiu cenu

Za punc originality sa posudzuje miniatúrna neobrúsená časť, podľa ktorej gemológovia a špecialisti na drahokamy dokážu posúdiť, či je sfarbenie v rámci štruktúry komplexné a teda môžeme konkrétny zelený diamant zaradiť k prírodne sfarbeným kúskom.

PROGNÓZY O HODNOTE ZELENÝCH DIAMANTOV

Zelené diamanty sa aj vďaka jedinečnému vzniku ocitli na vrchole vzácnych farebných diamantov, najmä, ak sa jedná o intenzívne zelené farby bez odtieňov, prípadne s modrým odtieňom. Svoju cenu si udržujú neustále a vzhľadom k všeobecnej vyťaženosti prírodných nerastov stúpa ich hodnota každým rokom. 

Vaše investície by mali dostať zelenú v prípade, ak sa jedná o diamanty tejto farby. Komu sa nelení, tomu sa zelení. Po dlhšom čase dokážu zelené diamanty premeniť váš vklad na kapitál s výnosom. 

Potrebujete viac informácií o zelených diamantoch? Nie ste si istí, kam sa obrátiť v prípade, ak sa chystáte zelený diamant si zaobstarať? Kontaktujte nás, radi vám pomôžeme.

Komentáre (0)

Žiadne komentáre
Produkt bol pridaný do zoznamu želaní