VÝBRUS DIAMANTOV

Výbrus diamantov patrí k základným parametrom – 4C (cut, carat, clarity, color), ktoré odborníci považujú za ukazovatele hodnoty a teda aj ceny diamantov. Informácie o tomto atribúte sú uvedené na certifikáte. Ten obdržíte pri kúpe diamantu od spoľahlivého predajcu.

Čo znamená výbrus diamantu?

Výbrus je ten najdôležitejší parameter, vďaka ktorému diamanty a iné drahokamy jednoducho milujeme. Doslova oseká ich tvrdosť v nevídanú krásu. V prípade diamantov vytvára výbrus ich výsledný tvar s množstvom plôšok odrážajúcich svetlo. Výsledkom je dojem, že diamant žiari alebo sa nádherne ligoce. Čím dokonalejší výbrus je, tým je diamant skvostnejší.

Kým sa podarilo dosiahnuť dokonalý výbrus diamantu, prešli stáročia. V dnešnej podobe je výsledkom súboru techník, ktoré spájajú umenie a zároveň značnú dávku vedy v jedno. Dokonalý diamant, ktorý môžete použiť ako súčasť šperku alebo výhodnú invesíciu s takmer nulovým rizikom

Klasický výbrus, objavený matematikom Marcel Tolkowsky v roku 1919, bol vypočítaný tak, aby odrážal čo najväčšie množstvo svetla. Moderný okrúhly výbrus má 57 strán – 33 z nich na vrchnej časti a 24 na spodnej časti. V jeho strede sa nachádza tenký neleštený pás, ktorý umocňuje dojem lesku jednotlivých plôch.

Aké stupne výbrusu poznáme?

Výbrus diamantov v našej ponuke je hodnotený podľa presných kritérií a posudzovaný uznávaným gemologickým inštitútom na svete Gemological Institute of America (GIA). Jeho odborníci pri hodnotení rozoznávajú tieto stupne výbrusu:

Ideálny výbrus

Odráža takmer všetko svetlo, ktoré vstupuje do diamantu. Je to vynikajúci a zriedkavý výbrus.

Veľmi dobrý výbrus

Odráža skoro toľko svetla ako ideálny výbrus, ale je za nižšiu cenu.

Dobrý výbrus

Dobrý výbrus môžete nájsť u jednej štvrtiny všetkých diamantov. Tento výbrus odráža väčšinu svetla, ktoré vstupuje do diamantu. Je oveľa lacnejší ako veľmi dobrý výbrus.

Priemerný výbrus

Reprezentuje zhruba 35% všetkých výbrusov. Jedná sa stále o kvalitný diamant, ale priemerný výbrus sa neligoce tak ako dobrý výbrus.

Zlý výbrus

Patria tu diamanty, ktoré sú obyčajne hlboké a úzke alebo plytké a široké, preto im uniká väčšina svetla cez steny alebo spodnú časť.

Radi by ste našli ten pravý diamant s výbrusom, ktorý zažiari vašej milovanej na prste v nádhernom šperku alebo hľadáte výnimočný kúsok vhodný na investíciu? Pozrite si našu ponuku diamantov. 

Komentáre (0)

Žiadne komentáre
Produkt bol pridaný do zoznamu želaní