FIALOVÉ DIAMANTY

Fialové diamanty vznikajú v prírode ako kombinácia spektra niekoľkých farieb. V prípade fialovej farby hovoríme o sivej a modrej farbe. Fialové diamanty patria k jedným z najvzácnejších farebných diamantov. Ak hľadáte unikátny kúsok, do ktorého by ste radi investovali, sú práve fialové diamanty svojou vzácnosťou tými, ktorých cena neustále stúpa.

ČARO FIALOVÉHO DIAMANTU

Hoci vieme, že diamanty fialovej farby vznikajú ako výsledok vzájomného pôsobenia dvoch iných farebných odtieňov, môžeme sa stretnúť aj s fialovou, ktorá dopĺňa iné farby diamantov. V tomto prípade ju tvoria prímesi vodíka v kryštalickej mriežke diamantu. 

Samotný fialový odtieň však nie je tak dôkladne preskúmaný, keďže tieto diamanty patria k nesmierne vzácnym. Len zriedka sa podarí nájsť kúsok, ktorý prevyšuje hmotnosť 1 karát. Ak sa navyše zameriame na diamanty s čistou fialovou farbou bez odtieňov, hovoríme takmer o mizivom percente objavených fialových diamantov.

Najznámejšie nálezisko leží v povestnej austrálskej bani Argyle. Objavenie fialového diamantu je dokonca tak vzácne, že sa aj v priebehu desaťročí vyťažené kúsky rátajú na desiatky karátov. Vlastniť fialový diamant je preto nesmierna rarita.

HODNOTENIE FIALOVÝCH DIAMANTOV

Oproti klasickým diamantom podliehajú fantazijné (fancy) diamanty komplikovanejšiemu hodnoteniu, ktoré dokáže určiť ich cenu. Tradičné parametre ako karátová hmotnosť, výbrus, čistota a farba sú doplnené o ďalšie hodnotiace kategórie.

Odtieň (Hue)

Odtieň priamo súvisí s farbou diamantu, ktorá je určená ako dominantná. Jej jednotlivé odtiene, prípadne odtiene iných farieb sú na škále hodnotenia považované za druhoradé.

Sýtosť (Saturation)

Pod sýtosťou si môžeme predstaviť intenzitu farby diamantu. Sila dominantnej farby diamantu sa posudzuje na škále šiestich stupňov sýtosti, od svetlej fancy light po žiarivú fancy vivid, ktorá má najväčšiu hodnotu.

Tón (Tone)

Tón farebného diamantu sa hodnotí podľa toho, aký svetlý alebo naopak tmavý diamant je. Množstvo svetla je posudzované na stupnici siedmych tónov, od veľmi svetlého až po veľmi tmavý.

O tom, či ste investovali kapitál do cenného fialového diamantu dobre a či bola cena, ktorú ste zaň zaplatili adekvátna, rozhodujú teda nielen základné informácie o 4C na certifikáte, ktorý k fancy diamantu dostanete. Pri hodnotení fialového diamantu je potrebné posúdiť každý kúsok osobitne

PROGNÓZY O HODNOTE FIALOVÝCH DIAMANTOV

Okrem toho, že sa fialové diamanty ťažia len na niekoľkých miestach na svete, každý jeden kúsok je skutočnou raritou. Najmä, ak sa jedná tie s vyššou karátovou hmotnosťou alebo intenzívnou fialovou farbou bez iných odtieňov. Za pozoruhodné sa považujú už nálezy s hodnotením fancy intense. Presne to sú dôvody, ktoré ženú cenu a hodnotu fialových diamantov neustále nahor a neovplyvňujú ju ani rôzne výkyvy investičných trhov.

Hľadáte vskutku jedinečný farebný diamant, ktorý vďaka svojej vzácnosti ukryje vysoký kapitál v útrobách svojej kryštalickej mriežky? Fialový diamant je istota, ktorá premení vaše investície na dlhodobo garantovaný vklad. 

Máte viac otázok konkrétne k fialovým diamantom? Máte vyhliadnutý nejaký kúsok, ktorý by ste radi osadili do rodinného klenotu? Radi vám v Klenotoch Hematit pomôžeme odbornou radou alebo priamo výberom.

Komentáre (0)

Žiadne komentáre
Produkt bol pridaný do zoznamu želaní