Medzi tým sa v Európe pre hodnotenie čistoty brali do úvahy len vnútorné nedokonalosti a všetky vonkajšie chyby a charakteristiky boli zahrnuté v hodnotení výbrusu ( cut). Popis diamantu čistý pod lupou ( loupe clean) sa teda vzťahuje na brúsené diamanty, ktoré nemajú žiadne vnútorné chyby pri 10 násobnom zväčšení avšak môžu tieto diamanty vykazovať vonkajšie chyby. Používanie termínov „čistý pod lupou“ a „bez chýb“ majú dva rozdielne významy.
Inkluzie začali byť považované za chyby z anglického „imperfect“ – nedokonalý. Tento výraz však znižoval hodnotu diamantov a používal sa mnoho rokov až do vzniku jednotnej revíznej normy platnej na celom svete s názvom RAL 560A5 v roku 1963. Norma čistoty pre diamanty platila pre vonkajšie aj vnútorné chyby drahokamu a bola definovaná takto:
- International Flowless IF alebo Loupe clean LC
Čistota diamantu je označená sspojením „čistý pod lupou“ (loupe clean), pokiaľ za stanovených podmienok diamant spĺňa podmienku absolútnej čírej priehľadnosti bez akýchkoľvek chýb a inkluzií.
- Very very small inclusion VVS1/VVS2
Veľmi veľmi malé inkluzie, ktoré sú veľmi ťažko nájdené lupou s 10 násobným zväčšením
Veľmi malé inkluzie, ktoré sú veľmi ťažko viditeľné lupou s 10 násobným zväčšením
Malé inkluzie ľahko viditeľné lupou s 10 násobným zväčšením, ale voľným okom neviditeľné.
Stredne veľké inkluzie, ktoré sú evidentne viditeľné lupou s 10 násobným zväčšením a ťažko viditeľné voľným okom z korunnej strany brúsu, neporušujúce brilanciu.
Veľké a početné inkluzie, veľmi ľahko zistiteľné a viditeľné voľným okom z korunnej strany brúsu, ľahko znižujúci brilanciu diamantu.
Veľké početné inkluzie, veľmi jednoducho zistiteľné a viditeľné voľným okom z korunnej strany brúsu, ktoré znižujú brilanciu diamantu.
Komentáre (0)