Farba diamantov

 

 FARBA DIAMANTOV (COLOR)

Farba je jedným zo základných atribútov diamantu. Trochu paradoxné je, že pri tomto kameni je jeho sila v tom, čo nevidíte. Diamanty sa cenia podľa toho, ako moc sa blížia k bezfarebnosti. Čím menej farby obsahujú, tým vyššie stúpa ich hodnota. Na pultoch klenotníctiev väčšinou objavíte kamene bez farby, či takmer bezfarebné s jemnými stopami, alebo hnedé. 

  hodnotenie-farby-diamantov-podla-GIA

V súčasnosti sa kvalita farby diamantu určuje podľa škály D–Z, ktorú zaviedol Americký gemologický inštitút (GIA) v 50. rokoch 20. storočia. Každé písmeno má jasne definovaný farebný rozsah. Diamanty sa skúmajú tvárou nadol pod svetlom s presne definovanými parametrami. Ich farba sa potom porovnáva s tzv. porovnávacími kameňmi, ktoré majú vopred stanovenú farbu. Mnohé rozdiely v ich odtieni sú také jemné, že ich nevyškolené oko vôbec nezaznamená. Napriek tomu však práve odtiene vedú k veľkým rozdielom v kvalite a cene diamantu. 

 

Pokiaľ vás zaujíma, prečo GIA začal svoju škálu písmenom D, táto otázka má jednoduché vysvetlenie. Pred ich zavedením sa na oceňovanie diamantov používal celý rad systémov založených na písmenách A, B a C s tým, že kamene najvyššej kvality niesli označenie AAA. Výnimkou neboli ani diamanty určované pomocou arabských (0, 1, 2, 3) či rímskych (I, II, III) číslic alebo slovným opisom. Bohužiaľ sa však nezjednotené triediace systémy nevyhli mnohým nepresnostiam a nezrovnalostiam. Tvorcovia modelu farebnej škály GIA sa chceli odraziť od úplného začiatku, a preto sa rozhodli nepoužiť nič, čo by mohlo byť zavádzajúce a viesť k zámene so starými systémami. Výsledok ich práce sa začína písmenom D, ktoré obvykle s najvyššou kvalitou nesúvisí.