Tvar a výbrus diamantov

 

 TVAR A VÝBRUS DIAMANTOV

Pozor! Nepomýľte si tvar diamantu s diamantovým brusom. Slovo brus (z angl. cut) totiž môže byť v súvislosti s diamantmi používané dvomi spôsobmi, čo môže občas trochu mýliť. Termín "diamantový brus" odkazuje na to, akým spôsobom a ako kvalitne bol surový diamant opracovaný. Brus v tomto prípade označuje súhrne proporcie, symetriu a lesk diamantu. Venujeme sa mu v samostatnom článku o Výbruse diamantov. Niekedy sa ale tiež slovo brus trochu nepresne používa aj na označenie jednotlivých tvarov diamantov (pokiaľ sa jedná napríklad o tvar diamantu princezná, býva označovaný aj ako "princess cut"). Slová "tvar" a "brus" sú v tomto prípade synonymá. V tomto zmysle je tiež slovo brus použité v nasledujúcich článkoch, ktoré pojednávajú o jednotlivých tvaroch diamantov.

 


Klasický a univerzálny je okrúhli tvar nazývaný „Briliant“. Ide o najpredávanejší tvar diamantu vo svete. Tento tvar diamantu je čistý, klasický s maximálnym dôrazom na lesk a brilanciu. Kruhový tvar je momentálne najpopulárnejší a najvyhľadávanejší po celom svete. 


Opakom okrúhleho briliantu je tvar „Princess“ (princezná). Ide o klasický hranatý tvar s ostrými rohmi. Patrí medzi najobľúbenejšie z hranatých tvarov a jeho krása najlepšie vyniká na zásnubných prsteňoch. Tento tvar je ideálny spôsob ako zachytiť lesk a jednoduchú eleganciu.


Špičkový rozsah pôvabu a šarmu s nádychom minulosti nachádzame v tvare „Emerald“ (smaragd). Ide o jeden z prvých kusov, ktoré boli použité v šperkárstve. Tvar emerald je obdĺžnikového tvaru so skrátenými rohmi a širokou, plochou rovinou, ktorá sa podobá schodiskovým stupňom pri pohľade zhora. Emerald má elegantný a sofistikovaný tvar, ktorý vďaka svojej širokej a plochej rovine upriamuje pozornosť na čistotu a prírodný kryštalický rast. Nadčasovou eleganciou a štýlovosťou sa pýši „Asscher“. Je to podobný tvar ako emerald, no na rozdiel od neho má štvorcový tvar s hranolovou brilanciou a obrovským leskom.


Jedinečným ženským tvarom so zaobleným a špicatým koncom sa pýši tvar „Pear“ (hruška,slza). Táto pretiahnutá variácia je jemná a zároveň ohromujúca, veľmi obľubená vo všetkých typoch ženských šperkov.

pear-cut


Štvorcový alebo obdĺžnikový hybridný tvar v sebe skrýva „Radiant“. Kombinuje lesk a hĺbku briliantu, emeraldu a tvaru princess. Je najžiarivejší zo všetkých štvorcových tvarov a vytvára krásne až dramatické osadenie. Jeho znakom sú zaoblené rohy. 

radiant-cut


Medzi briliantom a tvarom slzy sa nachádza „Ovál“. V tomto tvare si dokonale vychutnáte iskru okrúhleho briliantu v trochu vzácnejšej a viac pretiahnutej forme. Je vhodný pre dámy, ktorým sa nepáči čistý okrúhli tvar briliantu.

oval-diamond-cut


Ďalším tvarom je „Cushion“ (vankúšik) a ako už napovedá názov ide o štvorcový alebo obdĺžnikový tvar so zaoblenými rohmi, ktorý pripomína tvar vankúša. Jeho tvar mu umožňuje veľký rozptyl svetla čo prináša oveľa väčší rozsah spektrálnych farieb a dosahuje prekrásny jas.

cushion-cut


Veľmi romantickou voľbou je „Heart“ (srdce). Tento vzácny a symbolický tvar srdca ponúka ideálny spôsob na vyjadrenie lásky v šperku.

heart-cut-diamant


Až do 18. storočia siaha pôvod „Marquise“ (markíz). Kráľ Ľudovít XV., chcel napodobniť úsmev svojej milenky, markízy Mademe de Pompadour. Je to elegantný a veľmi smelý tvar. 

marquise-cut-diamant


Výnimočný tvar, ktorý možno meniť podľa osobných požiadaviek má v sebe „Trillion“ (trojuholník). Najčastejšie sa používa pre postranné kamene alebo pre zvýraznenie centrálneho kameňa.

trillion-cut